Przy okazji budowy własnego frameworka warto zapoznać się z już istniejącymi aby wykorzystać/podpatrzeć dobre pomysły i unikać jak ognia tego co jest złe 🙂 Kilka najpopularniejszych:

Prado jest bardzo rozbudowanym i eleganckim frameworkiem, jednak przeznaczony jest dla naprawdę cierpliwych i dobrze zaznajomionych z nim ludzi. Pisanie w Prado wymaga jednak nauczenia się w zasadzie całkowicie nowego języka. Nie zmienia to faktu, że Prado zapewnia obsługę praktycznie każdego elementu strony jaki przyjdzie nam stworzyć… no ale coś za coś. Polecam go osobom, które pisały w ASP.NET – poczują się jak w domu. Na stronie znajduje się też całkiem fajny kurs.
Prado: http://www.pradosoft.com
Kurs: http://www.pradosoft.com/documentation

Zend jest stale rozwijającym się frameworkiem i przechodzi bardzo gruntowne zmiany. Do niedawna pojawiały się spekulacje, że pisanie w Zend jest jak samobójstwo ponieważ tak intensywnie się zmienia. Dziś mamy już stabilną wersję, ktorą można pobrać ze strony producenta i śmiało pisać. Niestety nie ma wielu „kursów” ale za to na stronie znajduje się pełna dokumentacja.
Zend: http://framework.zend.com
Kurs: http://framework.zend.com/manual/videos

Symfony jest frameworkiem bardzo dobrze udokumentowanym i posiadającym bogatą bazę wiedzy, przykładów i kursów. Programista dosyć często korzystać musi z konsoli wywołań skryptów do różnych operacji (np budowanie modelu danych (Prado też to potrafi), tworzenie szablonu projektu wraz z operacjami CRUD ). Dzięki temu można zautomatyzować proces projektowania z procesem wdrożenia. Nie ma potrzeby robić modelu bazy danych w kodzie projektu a potem „grzebać” w bazie danych. Można to jednym poleceniem zsynchronizować. Symfony ma dosyć sztywną strukturę katalogów co osobiście mi się podoba bo wymusza porządek w kodzie. Åšwietnym pomysłem jest uruchamianie programu w środowisku developerskiem – wystarczy w kodzie nie odwoływać się do index.php tylko np do frontend_dev.php. Taka operacja uruchomi nasz kod wraz z ładną konsolą z raportami, informacjami o serwerze, o połaczeniach z bazą danych itd – świetne narzędzie. Podsumowując: Symfony wydaje się czerpać to co najlepsze z obu rozwiązań dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.
Symfony: http://www.symfony-project.org
Kurs: http://www.symfony-project.org/doc/1_0/

Jeżeli znajdziecie jakieś fajne kursy do w/w możecie je zamieścić w komentarzu a ja je dodam 🙂

Mimo wszystko Zend Framework jest bardziej przyjazny programiście PHP, gdyż w zasadzie nie tworzy żadnych nowych „magicznych” języków. Jest to po prostu zbiór całkiem fajnych klas i funkcji, które ktoś napisał za nas – i to osobiście bardziej mi odpowiada. Symfony z kolei usprawnia wiele procesów i je automatyzuje… czasami wręcz bez pisania ani jednej lini kodu PHP na etapie projektowania – co tak naprawdę jest dobrym rozwiązaniem ponieważ kapsułkuje rozwiązania i rozwiązuje zamysł projektowy – potem dopiero zaczyna się właściwe pisanie kodu. Prado jest bardzo fajnym frameworkiem, ale zdecydowanie potrzeba dużo czasu na jego opanowanie. Zend wydaje się w miarę prosty ale brakuje w sieci przykładów przez co ciężko go opanować. Symfony wydaje się czerpać plusy z obu tych rozwiązań – pozostawiając jednocześnie programiście wolną rękę -mimo wszystko jednak, potrzeba dużo czasu na jego opanowanie.
Jeżeli czas pozwoli to postaram się przeprowadzić parę kursów z różnych frameworków dla osób, które chciałyby się czegoś nauczyć – czas pokaże 🙂

Pozdrawiam i do usłyszenia wkrótce.