Nowy Xbox 360 – wrażenia

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem nowej konsoli Xbox 360 „Slim” – przyjęło się mówić tak na nią chociaż nie jest to oficjalna nazwa ani wcale zbytnio slim ta konsola nie jest. Chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami i porównaniem do konsoli w wersji Elite, którą miałem poprzednio.

Design

Wygląd to oczywiście rzecz gustu, ale przyznam, że wolałem poprzednią wersję – może to kwestia przyzwyczajenia? Nowy Xbox jest jakiś taki kanciaty, chłodzenie wygląda jakby było stylizowane na starych oldsmobilach – co również nie wszystkim przypadnie do gustu.

Wersja Xbox 360 Elite

 1. Matowa obudowa
 2. Dysk 120 GB
 3. Brak Wifi
 4. Napęd DVD
 5. Technologia wykonania 65nm
 6. GamePad
 7. Przyciski mechaniczne
 8. Zestaw słuchawkowy
 9. Kabel HDMI
 10. Kabel Ethernet
 11. Złączka SCART
 12. Kabel Composite
 13. Zasilacz
 14. Analogowe wyjście dźwięku
 15. Waga ok 5kg

Wersja Xbox 360 S

 1. Połyskliwa obudowa
 2. Dysk 250 GB
 3. Wbudowane Wifi
 4. Napęd DVD
 5. Technologia wykonania 45nm
 6. GamePad (nowy design)
 7. Przyciski dotykowe
 8. Zestaw słuchawkowy
 9. Brak kabla HDMI
 10. Brak kabla Ethernet
 11. Złączka SCART
 12. Kabel Composite
 13. Zasilacz z wentylatorem
 14. Cyfrowe wyjście dźwięku
 15. Waga ok 4kg

GamePad

Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale odświeżony został także gamepad. Szare przyciski sticków i dpada zmieniono na kolor czarny,

Wersje

Z tego co udało mi się wybadać, na dzień dzisiejszy planowane są 3 wersje:

 1. Wersja połyskliwa z 250 GB dyskiem
 2. Wersja matowa z 4 GB dyskiem
 3. Wersja matowa z 4 GB dyskiem i kontrolerem kinect

UWAGA! Sprawdźcie dokładnie co kupujecie i uważajcie na promocje w sklepach. Pudełka poszczególnych wersji praktycznie niczym się nie różnią. Jest tylko symbol 4 GB lub 250 GB w górnym rogu i matowa obudowa – gdy 2 pudełka nie stoją blisko siebie można się łatwo pomylić. Podejrzewam, że pudełko wersji z kinectem będzie nieco większe – ale tu uwaga – też będzie tam tylko 4 GB.

Widziałem także już limitowane wersje „kolekcjonerskie” tj z grami albo z jakimś ciekawym kolorem czy wzorem obudowy, ale takie coś ciężko zdobyć.

Wrażenia

Nowy Xbox jest na pewno cichszy. Zużywa mniej prądu. Dotykowe przyciski są ciekawym rozwiązaniem – ponadto naciśnięcie ich wywołuje określone sygnały dźwiękowe. Konsola ładnie się prezentuje (ale to oczywiście kwestia gustu). Kontroler Wifi działa bez zarzutu. Wkurza natomiast brak kabla HDMI

Samo użytkowanie konsoli niczym się w zasadzie nie różni. Jest to dalej ten sam dobry xbox – tylko odświeżony. Uważam, że spełnia dzisiejsze wymogi i standardy. Spotkałem się z opiniami, że wielkim minusem jest brak odtwarzacza blueray. Chciałbym tylko przypomnieć, że xbox 360 to konsola a nie PC. Nie można w konsoli wprowadzić jakiegoś rozwiązania, które otwiera możliwości tylko pewnej wąskiej grupie użytkowników. Nie można w konsoli wymienić procesora na szybszy, dać więcej pamięci, zmienić nośniki danych na zupełnie co innego i nazywać to dalej Xbox 360. Rzeczywiście może denerwować żonglowanie płytami DVD w niektórych grach ale bez przesady. Np w Mass Effect 2 zdarzyło mi się to 4 razy przez całą grę (ponad 70h gry)

Czy warto kupić nowego Xbox’a jeśli jeszcze nie masz konsoli? Tak. Xbox 360 jest bardzo dobrą konsolą. Z doskonałym rynkiem usług (na jesieni 2010 dostępnym oficjalnie w Polsce). Bardzo dużą ilością gier i pojawia się ich coraz więcej. Niektóre tytuły to tzw Exclusive – czyli dostępny wyłącznie na tę konsolę. Jeśli nigdy nie grałeś na konsoli tylko na PC musisz przekonać się, że jest to zupełnie inne doświadczenie.

Czy warto kupić nowego Xbox’a jeśli masz już konsolę Xbox 360? To zależy. Jeśli wymienione przeze mnie zmiany i nowości spowodowały przyspieszenie rytmu Twojego serca to zdecydowanie tak. Jeśli boisz się, że zostaniesz w tyle i nie będziesz miał możliwości skorzystania w przyszłości ze wszystkich usług jakie będzie oferował Xbox to spokojnie:

 1. Dysk 250 zrobili także do starszej wersji i można go kupić oddzielnie
 2. Kontroler wifi można dokupić oddzielnie
 3. Kinect będzie można podłączyć do starszej wersji bez problemu. Trzeba będzie tylko podłączyć osobne zasilanie a w nowej wersji jest po prostu dedykowany port do tego.

About The Author