W dobie nowoczesnych przeglądarek internetowych oraz wchodzącego coraz większymi krokami HTML5 mało sensowne wydaje się zajmowanie problemami które powodują przeglądarki starsze. Jednak warto w związku z tą fazą „przejścia” do Internetu „nowej jakości” zastosować pewne sztuczki które w przyszłości pozwolą gładko przejść w tą erę.

Chciałbym także zaprezentować współczesne rozwiązywanie problemów niekompatybilności starszych przeglądarek oraz problemów jakie sprawiają – tak, żeby strona była nowoczesna, ale jednocześnie działała jeszcze na starszych przeglądarkach.

Nie będę w tej chwili poruszał kwestii HTML5 (ale o tym niedługo 🙂 ) za to chciałbym oprzeć się na obecnych popularnych technologiach i przyjrzeć się technologii odseparowania kodu który uznajemy za poprawny od kodu który musi się znaleźć aby strona działała i wyświetlała się na przeglądarkach które normalnie sobie z tym nie radzą. Postaram się także poddać subiektywnej ocenie każdą z metod. Zaczynamy:

Hacki nadmiarowe

Hacki nadmiarowe – czyli technika, która jest całkowitym zaprzeczeniem poruszanego tematu. Zakłada ona w uproszczeniu, że np w kodzie CSS tworzymy standardowy kod w postaci:

[css tabsize=”4″]
div {
color:red;
}
[/css]

Często okazuje się, że jakaś przeglądarka inaczej dziedziczy klasy CSS lub występuje jakiś inny problem (np na jednej przeglądarce linki są czerwone a na innej zielone i nie wiadomo dlaczego. Można wtedy zastosować Hacki dla przeglądarek – czyli tak zapisać kod aby tylko dana przeglądarka potrafiła go zinterpretować. Np dla przeglądarki Internet Explorer wyglądałoby to tak:

[css tabsize=”4″]
div {
color:red;
}
div\ {
color:green;
}
}
[/css]

Tego drugiego „div’a” zinterpretuje tylko IE. Więc we wszystkich przeglądarkach div będzie miał czerwony tekst, a na IE zielony. Jest jeszcze mnóstwo technik które pozwalają uzyskać te różnice na przeglądarkach, ale ja tej metody nie polecam więc nie będę ich wypisywał. Dlaczego nie polecam tej metody?

wady:

  1. Nadmiarowość kodu współdzielona przez wszystkie przeglądarki
  2. W 99% przypadków nie jest to potrzebne ponieważ różnica wynika z błędu programisty lub niewłaściwego zaprojektowania zależności
  3. Hacki to tak naprawdę celowe zapisanie czegoś „źle” żeby wykorzystać błąd przeglądarki – w efekcie 2 minusy dalą plus

zalety:

  1. Można zrealizować bardzo prosto pewne różnice.

Hacki warunkowe

Hacki warunkowe to technika zdecydowanie bardziej odpowiednia. Pozwala ona oddzielić pewne fragmenty kodu tylko dla specyficznej wersji danej przeglądarki – np Internet Explorer w wersji 6. Dzięki temu możemy napisać stronę pod najnowsze przeglądarki i a pewne różnice skorygować za pomocą odrębnych zasad. Kod taki nie jest wtedy mieszany z prawidłowym kodem i nie jest interpretowany przez przeglądarki które działają poprawnie. Warunki zapisuje się w prosty sposób:

<!--[if IE]>
kod tylko dla IE
<![endif]-->

Można także precyzyjnie dobrać przeglądarkę:

<!--[if IE 5.5]>
Internet Explorer 5.5
<![endif]-->

Można także zaprzeczać wersji przegladarki

<!--[if !IE 5.5]>
Internet Explorer w innej wersji niż 5.5
<![endif]-->

Lub jedne z najczęściej spotykanych (dla wszystkich wersji IE mniejszych niż 7)

<!--[if lt IE 7]>
Internet Explorer w wersji starszej niż 7
<![endif]-->

Efektywny kod w sekcji HEAD mógłby wyglądać tak:

[code language=”html”]
<link href="/css/main.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
<!–[if lt IE 7]>
<link href="/css/ie6.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
<![endif]–>
[/code]

Zamiast tworzyć udziwnienia i mieszać kod możemy wszystkie różnice i reguły przenieść do kodu specyficznego dla danej wersji przeglądarki. Co nad to daje? W momencie gdy zostanie podjęta decyzja o zaprzestaniu wsparcia dla  danej przeglądarki wystarczy usunąć zapis warunkowy ze swojego kodu i już. Nie trzeba potem odkręcać nic więcej.

wady:

  1. Trzeba stworzyć osobny plik i jest to nadal pewna nadmiarowość, ale już tylko w obrębie przeglądarki która jest „pokrzywdzona” – najczęściej jednak na niej właśnie najmniej nam zależy i się na to godzimy<

zalety:

  1. Kod jest odseparowany. Nie tworzą się nieprawidłowości.
  2. W dowolnym momencie można dany warunek usunąć, zmienić lub dodać nowy bez wpływania na to co już działa poprawnie.
  3. W momencie decyzji i zaprzestaniu wspierania danej przeglądarki dany warunek wystarczy usunąć z kodu.

Emulacja funkcjonalności

Różnice w zasadzie działania to jedno, ale co gdy dana przeglądarka zwyczajnie nie ma danej funkcji, nie potrafi czegoś zrobić lub robi to źle? Najczęstsze problemy z przeglądarką Internet Explorer poniżej 7 to:

  1. Brak wsparcia przezroczystości plików PNG
  2. Zastosowanie elementów hover tylko na znacznikach typu a

Paradoksalnie nawet bardzo stare przeglądarki Internet Explorer mają różne ciekawe funkcje których nie mają współcześnie najnowsze przeglądarki. Te funkcje to m.in:

  1. Filters
  2. Behaviors

Filtry – IE posiada zestaw filtrów różnego typu które wprowadzają zmiany w elementach strony. Jednym z najczęściej używanych filtrów jest „gray”. Dany selektor konwertowany jest do postaci czarnobiałeł. Można w ten sposób na elemencie body stworzyć całą stronę na czarno-biały. Przydatne gdy chcemy włączyć „żałobę”. Co ciekawe żadna współczesna przeglądarka nie posiada takiej funkcji.

Behaviors – W uproszczeniu są to pewne reguły napisane za pomocą skryptu. Dzięki temu można je wykorzystać do zasymulowania pewnych zachowań których standardowo przeglądarka nie potrafi.

Rozwiązanie problemu HOVER

W tym celu można utworzyć plik HTC. Polecam plik ze strony http://www.xs4all.nl/~peterned/htc/csshover3.htc – zestaw bardzo fajnych reguł do hoverowania elementów.

Załączyć do IE można go tak

[css]
body {
behavior:url("../htc/csshover3.htc");
}
[/css]

Oczywiście korzystamy w tym celu a jakże z Hacku warunkowego, żeby nie śmiecić innym przeglądarkom. (Uwaga na ścieżkę do pliku htc bo można się naciąć – oprócz tego jeśli uruchamiasz stronę pod Apache to plik ten musi być przez niego rozumiany)

Rozwiązanie problemu PNG

To nie prawda, że IE6 nie potrafi obsłużyć przezroczystości dla plików PNG. Potrafi – ale robi to źle 🙂 Można zatem naprostować ją i użyć. Można w sieci znaleźć wiele technik do poradzenia sobie z tym problemem – np również pliki HTC z odpowiednimi funkcjami symulującymi „włączenie przezroczystości”, różne nakładki i skrypty konwertujące. Ogólnie sprowadza się to do wywołania pewnej wariancji mniej lub bardziej skomplikowanej następującej funkcji:

[css]
#logo {
background:transparent url(/gfx/logo.png) no-repeat scroll left top;
height:10px;
width:10px;
}
* html #logo {
/* Alpha transparencies hack for IE */
background-image:none;
filter:progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader(src=’/gfx/logo.png’, sizingMethod=’crop’);
}
[/css]

Oczywiście zastosowano tutaj brzydki Hack dla IE (na początku napisane jest * html ” co rozumie tylko IE. Zostawiłem tak celowo żeby porównać z tym co mówiłem na początku. Oczywiście idealna wersja powinna wyglądać tak, że zostanie to przeniesione do osobnego pliku css dla danej wersji IE.

Podsumowanie

Na ten temat można dużo pisać. W sieci jest niesamowita ilość informacji i rozwiązań problemów. Nie jest to miejsce by opisać je wszystkie i nie taki jest cel tego posta. Chciałbym tylko przybliżyć, że istnieją takie metody i rozwiązania i że warto z nich korzystać aby tworzyć fajny, czytelny i wydajny kod – jeśli potrzeba by strona musiała mimo wszystko działać jeszcze na starszych przeglądarkach to wyżej wspomniane techniki pozwolą na osiągnięcie tego stanu rzeczy bez modyfikowania już gotowego wydajnego kodu. Należy jednak pamiętać aby nie korzystać z tego nagminnie i najpierw samemu upewnić się, że wszystko co zostało zrobione jest poprawne (np częsty problem w różnicy wyświetlania to błąd polegający na tym, że stworzony został kontener rodzic o mniejszej szerokości niż jego element potomny – IE wtedy świetnie nadaje się to znajdowania tego typu problemów gdyż rozszerza kontenery o najszerszą długość jaką znajdzie)

Polecam także korzystanie z walidatora kodu W3C w standardzie SGML i Tidy oraz walidatora CSS. Dopiero potem czas na uzupełnianie różnic.

Pozdrawiam.

About The Author

1 thought on “Optymalny kod HMTL / Hack IE

  1. Pingback: Sequences practice man

Comments are closed.