Tak to jest, że czasem aby pójść dalej trzeba zawrócić i wybrać inną drogę. Tak samo jest z rozwijaniem umiejętności, projektów i celów sobie postawionych. GRAD Framework był rozwijany tylko przeze mnie a inicjatywa postała z chęci lepszego zrozumienia Zend Framework. ZF rozwija się bardzo szybko, rośnie do niebagatelnych rozmiarów i często przy pierwszym „starciu” z nim można się przerazić. GRAD rozwijał się w taki sposób, że „to co jest fajne w zendzie” starałem się zaimplementować do GRADA jednak nie korzystając w ogóle z tego jak kod w Zendzie jest napisany. Myślę, że mogę śmiało stwierdzić, że część rzeczy działa nawet lepiej i na pewno szybciej. GRAD Framework przyjął się bardzo dobrze w kilku środowiskach developerskich (zawodowych i amatorskich). Otwarcie projektu na innych pozwoliło mi na spojrzenie na framework z dystansu, dowiedziałem się wielu rzeczy o usability oraz o rzeczach, które w nim działają słabo lub czego w nim brakuje.

Z kolei z inicjatywy dalszych badań nad frameworkami takimi jak Code Igniter czy później Kohana, oraz badań nad frameworkiem Symfony, zrodziła się idea podobna do „GRAD’owej” a mianowicie Luna Framework. Niestety okazało się przy dalszym badaniu, że idea wykracza poza to do czego ludzie się przyzwyczaili przez co była zbyt „niestandardowa” aby programista chętnie do tego przysiadł i zgłębił jego założenia. Robienie kolejnego framework’a który robi wszystko inaczej wydała się bez sensu dlatego projekt porzuciłem.

Kilka miesięcy potem analizując ponownie GRAD’a, Lunę oraz powstający system CMS (który kiedyś zaprezentuję) oraz analizując kierunki którymi podąża ZF oraz to jak rozwija się PHP stworzyłem ideę zintegrowanego systemu pod nazwą Prime. W tej chwili pracuję nad rozwojem frameworka wykorzystującym komponenty w zwarty sposób. Tzn, idea polega na czymś zupełnie przeciwnym do założeń ZF. Framework stanowi całość – nie ma w nim w zasadzie rzeczy opcjonalnych. Dzięki temu system działa bardzo szybko i zajmuje niewiele pamięci. Ponadto pozwala na dzielenie swoich komponentów między wieloma aplikacjami. Podobnie jak w GRAD system będzie pozwalał na uruchamianie wielu aplikacji na tym samym czasie. Ponadto zintegrowany system będzie szybszy i czytelniejszy. (Zaprezentuję wkrótce porównanie wydajności).

W kolejnej serii artykułów zaprezentuję sposób w jaki zaimplementowane są poszczególne elementy systemu a na końcu dojdziemy do pełnej integracji całego komponentu.

Postaram się zaprezentować w kolejnych odcinkach:

  1. Prezentacja poszczególnych części systemu i wyjaśnienie ich najważniejszych elementów
  2. Tworzenie projektu w NetBeans IDE
  3. Podłączanie do swojego projektu pakiet frameworka Prime
    a) Tworzenie „externala” dla projektów wersjonowanych w SVN
    b) Tworzenie zrzutu (checkout) dla projektów, które nie są wersjonowane
  4. Uruchomienie „Hello world” opartego o framework
  5. Zaawansowane funkcje systemu

Info! Będę używał do prezentacji środowiska NetBeans tylko dlatego, że mi ono odpowiada. Do zrealizowania i zrozumienia tematu możesz używać dowolnego innego środowiska (np Eclipse) czy nawet zwykłego edytora z kolorowaniem składni (np Notepad++). Podobnie z SVN. Możesz użyć samodzielnego klienta (np Tortoise SVN) do ściągania repozytorium. Ja używam NetBeans dlatego, że jest tam „All in One”. Jeżeli, na którymś etapie pojawią się problemy to oczywiście chętnie pomogę.

Zapraszam do artykułów

  1. Request

About The Author