Wiele osób korzysta z pakietu XAMPP jako serwer developerski na platformie Windows. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że sprawdza się on bardzo dobrze. Przez wszystkie wersje pakietu nie miałem problemów aż do wersji 1.7.4. Niestety mimo wielu prób, szukania informacji na forum, stosowania najprzeróżniejszych rozwiązań nie udało mi się doprowadzić tego pakietu do stanu używalności. Głównym problemem jest to, że najnowsza wersja została skompilowana pod platformę VC9 (która jest przystosowana do serwera IIS), a większość pakietów jest dostępna w wersji VC6. Poza tym w wersji VC9 na serwerze Apache nie działa to ze sobą zbyt dobrze.

Do tej pory używałem wersji 1.7.3, która działa bez najmniejszych problemów, ale ma już swoje lata a potrzebny był mi nowszy PHP (w tej wersji jest to 5.3.1)

Jak więc posiadać dobrze działający pakiet XAMPP z najnowszą wersją PHP?

  1. Ściągnij i zainstaluj wersję 1.7.3, która działa bez najmniejszych problemów http://sourceforge.net/projects/xampp/files/XAMPP%20Windows/1.7.3/ chyba, że już posiadasz ten pakiet.
  2. Ściągnij paczkę PHP dla Windows (obecnie najnowsza wersja 5.3.6 jest dostępna tylko w wersji VC9 a nam potrzebna VC6, więc ściągnij stąd http://windows.php.net/downloads/releases/archives/ pakiet o nazwie php-5.3.5-Win32-VC6-x86.zip
  3. Wypakuj pakiet php-5.3.5-Win32-VC6-x86.zip gdzieś na dysk
  4. Przekopiuj zawartość wypakowanego katalogu do C:\xampp\php
  5. Podmień stary plik php.ini na nowy php.ini-development lub php.ini-production
  6. Ciesz się XAMPP’em z najnowszym PHP